Prawidłowe

kolczykowanie

Kolczykowanie zawierząt

 1. Sprawdź poprawność kolczyków
  Sprawdź poprawność numerów na obu parach kolczyków przeznaczonych do kolczykowania. Każde zwierzę ma swój unikalny numer nadany przez ARiMR i powinno zostać oznaczone tym samym numerem na obu uszach.
 2. Sprawdź kolczykownicę
  Przed przystąpieniem do kolczykowania należy sprawdzić stan kolczykownicy. Kolczykownica powinna być utrzymywana w czystości aby uniknąć niepotrzebnych zakażeń. Należy sprawdzić również igłę w kolczykownicy która powinna być dopasowana do kolczyka. Jeśli posiadasz kolczykownicę innej firmy możliwe jest dokupienie i wymiana samej igły, wymiana igły jest szybka i tania.
 3. Umieść kolczyk w kolczykownicy
  Należy umieścić kolczyk w kolczykownicy a następnie lekko ścisnąć kolczykownice aby sprawdzić czy trzpień części męskiej kolczyka prawidłowo trafia w otwór części żeńskiej.
 4. Zabezpiecz zwierzę
  Ruch głowy zwierzęcia podczas kolczykowania może spowodować ryzyko uszkodzenia ucha zwierzęcia lub doprowadzić do kontuzji samej osoby kolczykującej. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia aby cały proces był szybki i możliwie bezstresowy dla zwierzęcia.
 5. Założenie kolczyka
  Kolczyk powinien zostać założony w środkowej części ucha jak na poniższym rysunku.

  Prawidłowe założenie kolczyka


  UWAGA! Część żeńska kolczyka powinna zostać założona na wewnętrznej stronie ucha zwierzęcia.

  Mocno i szybko ściśnij kolczykownicę tak aby przebicie ucha było jak najszybsze i najmniej bolesne dla zwierzęcia, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie oznaczające przejście i zablokowanie trzpienia kolczyka. Następnie należy zwolnić kolczykownicę i powtórzyć czynność dla drugiego ucha.

Tu sprawdzisz status zamówienia.
Aby sprawdzić status swojego zamówienia podaj numer producenta składający się z 9 cyfr oraz 5 ostatnich cyfr dowolnego numeru kolczyka znajdującego się w zamówieniu.